საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტო უკანონოდ აჭიანურებს „სამართლიანი არჩევნების“ აღმასრულებელი დირექტორის ცვლილების რეგისტრაციას
განახლება: განცხადების გავრცელების შემდეგ საჯარო რეესტრის ეროვნულმა სააგენტომ ცვლილების რეგისტრაცია დაასრულა.
2025 წლის 23 აპრილს სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (შემდგომში - „სამართლიანი არჩევნები“) გამგეობამ ორგანიზაციის ახალი აღმასრულებელი დირექტორი აირჩია. 30 აპრილს „სამართლიანმა არჩევნებმა” აღნიშნული ცვლილების რეგისტრაციის მოთხოვნით საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოს (შემდგომში - სააგენტო) მიმართა, თუმცა სააგენტოს ეს პროცესი დღემდე არ დაუსრულებია, რითაც უხეშად არღვევს საქართველოს კანონმდებლობას და აფერხებს ორგანიზაციის საქმიანობას.
„სამართლიანი არჩევნების” 30 აპრილის მიმართვის შემდეგ, 1 მაისს სააგენტომ სარეგისტრაციო წარმოება შეაჩერა და ორგანიზაციას ხარვეზი დაუდგინა, რომელიც მეორე დღესვე, 2 მაისს, სრულად იქნა აღმოფხვრილი. სააგენტო ვალდებული იყო, ხარვეზის აღმოფხვრიდან მეორე დღეს გადაწყვეტილება მიეღო. მიუხედავად ამისა, ამ უწყებას 14 მაისამდე არანაირი ქმედება არ განუხორციელებია, ხოლო 14 მაისს, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი ვადების უხეში დარღვევით, მან კვლავ შეაჩერა სარეგისტრაციო წარმოება და ახალი ხარვეზი დაადგინა, რომელიც, ასევე მეორე დღეს - 15 მაისს სრულად იქნა გამოსწორებული.
მიუხედავად ყველა ხარვეზის დროულად და სრულყოფილად აღმოფხვრისა, სააგენტო დღემდე კანონმდებლობის უხეში დარღვევით არ ასრულებს სარეგისტრაციო წარმოებას და არ ახორციელებს მოთხოვნილი ცვლილების რეგისტრაციას. სარეგისტრაციო წარმოების უკანონოდ გაჭიანურება წარმოადგენს საქართველოს კანონმდებლობით, კერძოდ, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით, „საჯარო რეესტრის შესახებ“ საქართველოს კანონითა და „საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მმართველობის სფეროში მოქმედი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურების საფასურის განაკვეთების, საფასურის გადახდევინების წესისა და მომსახურების ვადების დამტკიცების შესახებ“ მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული ვადებისა და ნორმების უხეშ დარღვევას.
სააგენტოს მხრიდან „სამართლიანი არჩევნების“ სარეგისტრაციო მონაცემებში ცვლილების რეგისტრაციის ხელოვნური და უკანონო გაჭიანურება ხელს უშლის ორგანიზაციის სრულყოფილ ფუნქციონირებას. იმის გათვალისწინებით, რომ ბოლო წლების განმავლობაში „ქართული ოცნება” ქართულ სამოქალაქო ორგანიზაციებს სხვადასხვა ხერხით ებრძვის და მაქსიმალურად ცდილობს, შეუზღუდოს საქმიანობა, „სამართლიანი არჩევნები” მიიჩნევს, რომ სააგენტოს აღნიშნული ქმედება სცდება სამართლებრივ ფარგლებს და პოლიტიკური ანგარიშსწორების სახეს იღებს.

The National Agency of Public Registry Is Illegally Delaying the Registration of ISFED’s new Executive Director
Update: Following the release of the statement the National Agency of Public Registry completed the registration of the requested change.
On April 23, 2025, the Board of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) elected a new Executive Director. On April 30, ISFED submitted a request to the National Agency of Public Registry (NAPR) to register this change. However, the NAPR has not completed the process to this day, thereby grossly violating Georgian legislation and hindering the organization’s operations.
Following ISFED’s request on April 30, the NAPR suspended the registration process on May 1 and identified a minor flaw in the application, which was fully corrected the very next day, on May 2. The NAPR was obligated to make a decision the day after the irregularity was corrected. Nevertheless, it took no action until May 14. On that date, in gross violation of the deadlines established by Georgian law, the NAPR once again suspended the registration process and identified a new flaw, which was also fully corrected the following day, May 15.
Despite all flaws being corrected promptly and fully, the NAPR continues to violate the law by failing to complete the registration process and to register the requested change. The unlawful delay of the registration process represents a blatant violation of the deadlines and regulations established by Georgian legislation, specifically the General Administrative Code of Georgia, the Law of Georgia on Public Registry, and the Government Ordinance on “Approval of Service Fees, Payment Rules, and Service Deadlines Provided by the National Agency of Public Registry under the Ministry of Justice of Georgia.”
The artificial and unlawful delay by NAPR in registering changes to ISFED’s official records obstructs the proper functioning of the organization. Considering that in recent years the Georgian Dream party has been targeting Georgian civil society organizations through various means and attempting to restrict their activities, the ISFED believes that the NAPR’s actions go beyond legal boundaries and constitute a form of political repression.