ცესკოს დაკომპლექტების ახლად მიღებული წესი კვლავ არ პასუხობს ვენეციის კომისიისა და ეუთო/ოდირის რეკომენდაციებს
2024 წლის 20 თებერვალს საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო საარჩევნო კოდექსსა და პარლამენტის რეგლამენტში შესატანი ცვლილებები, რომლებიც ვერ პასუხობს ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის წესში არსებულ მთავარ გამოწვევებს და არ ითვალისწინებს ევროკავშირის, ვენეციის კომისიისა და ეუთო/ოდირის რეკომენდაციებს. კერძოდ, ცესკოს თავმჯდომარეობის/წევრობის კანდიდატებს კვლავ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შეარჩევს და წარუდგენს პარლამენტს, რომელსაც, თავის მხრივ, უბრალო უმრავლესობითაც შეეძლება კანდიდატების სრული ვადით, 5 წლით არჩევა. ეს ფაქტორები აზიანებს ცესკოს დამოუკიდებლობას და საარჩევნო ადმინისტრაციაზე ერთი პარტიის გავლენის განმტკიცებას განაპირობებს. საარჩევნო ადმინისტრაციის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფა ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის განსაზღვრული 9 ნაბიჯიდან ერთ-ერთია, შესაბამისად, საპარლამენტო უმრავლესობის ეს გადაწყვეტილება ხელს არ უწყობს ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრების პროცესს.
2023 წლის 14 დეკემბერს ევროპულმა საბჭომ საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსი მიანიჭა. ევროინტეგრაციის გზაზე მომავალი პროგრესი დამოკიდებულია ევროკომისიის მიერ საქართველოსთვის განსაზღვრულ 9 ნაბიჯში ასახული რეკომენდაციების შესრულებაზე. საქართველოს მიერ გადასადგმელი ამ ნაბიჯების ნაწილია საარჩევნო მიმართულებით განსახორციელებელი ცვლილებებიც. ევროკავშირი პირდაპირ მოითხოვს ცესკოს დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფას.
,,სამართლიანი არჩევნებიც” საკუთარ ანგარიშებსა და განცხადებებში ყოველთვის ხაგზასმით მიუთითებდა საარჩევნო ადმინისტრაციის დამოუკიდებლობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე. ინსტიტუციის დამოუკიდებლობის გარანტირების ერთ-ერთი ძირითადი საფუძველი მისი ფორმირების წესია. სწორედ ამიტომ, არსებითი მნიშვნელობა აქვს ცესკოს დაკომპლექტების - პროფესიული ნიშნით შერჩეული წევრების თანამდებობაზე განმწესების - მარეგულირებელ საკანონმდებლო ჩარჩოს.
ევროპული საბჭოს პრეზიდენტის, შარლ მიშელის მედიაციით ქართულ პოლიტიკურ ძალებს შორის 2021 წლის 19 აპრილს მიღწეული შეთანხმება - „სამომავლო გზა საქართველოსთვის“ - ითვალისწინებდა, რომ ცესკოს თავმჯდომარისა თუ პროფესიული წევრების უფლებამოსილების სრული ვადით - 5 წლით ასარჩევად საჭირო იყოს პარლამენტის სრული შემადგენლობის 2/3-ის მხარდაჭერა, ანუ პოლიტიკური კონსენსუსი. ასეთი კვორუმის მიუღწევლობის შემთხვევაში, დაბალი პოლიტიკური მხარდაჭერის მქონე კანდიდატების თანამდებობებზე განმწესება დასაშვები იქნებოდა 6 თვით.
2023 წელს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებებით, პარლამენტმა არსებითად გადაუხვია ზემოაღნიშნული შეთანხმების სულისკვეთებას. ცესკოს პროფესიული წევრების სრული ვადით ასარჩევად საკმარისი გახდა პარლამენტის სრული შემადგენლობის უმრავლესობის მხარდაჭერა, რაც ცესკოს ერთპარტიული გადაწყვეტილებით დაკომპლექტების შესაძლებლობას აჩენს. ამასთან, შეიკვეცა პრეზიდენტის როლი ამ პროცესში და ფაქტობრივად ფორმალობამდე დავიდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ცესკოს წევრის/თავმჯდომარის ვაკანტურ თანამდებობაზე ერთი და იმავე კანდიდატის მაქსიმუმ ორჯერ წარდგენის შესახებ ჩანაწერი ამოღებულ იქნა 2023 წლის ცვლილებების შემდეგ.
ცესკოს დაკომპლექტების წესის პრობლემურობა აღნიშნული იყო ევროპის სამეზობლო პოლიტიკისა და გაფართოების საკითხებში ევროკომისრის, ოლივერ ვარჰეის მიერ 2023 წლის ივნისში წარმოდგენილ შუალედურ შეფასებაში,  მოგვიანებით კი, ევროკომისიის 8 ნოემბრის გაფართოების დოკუმენტში.  ევროკავშირის შეფასებით, საქართველომ სრულად უნდა გაიზიაროს ვენეციის კომისიისა და ეუთო/ოდირის რეკომენდაცია ცესკოს დაკომპლექტების წესთან დაკავშირებით.
ვენეციის კომისიამ და ეუთო/ოდირმა აღნიშნულ კანონპროექტებთან დაკავშირებით ერთობლივი მოსაზრებები 2023 წლის 18 დეკემბერს გამოაქვეყნეს, რომელშიც გაკრიტიკებულია როგორც 2023 წლის ცვლილებები ცესკოს პროფესიული ნაწილის დაკომპლექტების შესახებ, ისე სექტემბერში პირველი მოსმენით მიღებული ახალი კანონპროექტი. ამ ორგანიზაციების ერთობლივ მოსაზრებაში აღნიშნულია, რომ 2023 წელს განხორციელებულმა ცვლილებებმა მმართველ პარტიას მიანიჭა სრული კონტროლი  კანდიდატის წარდგენის პროცესზე და ისინი იძლევიან ცესკოს  თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის შესაძლებლობას ოპოზიციის მხარდაჭერის გარეშე. დოკუმენტში ხაზგასმულია ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრების არჩევის დროს, საპარლამენტო უმრავლესობის 2/3-ის მხარდაჭერისა და შარლ მიშელის მედიაციით მიღწეული შეთანხმებით შეთავაზებული ანტი-ჩიხური მექანიზმის მნიშვნელობაც. ამავე დოკუმენტში უარყოფითად შეფასდა ცესკოს თავმჯდომარეობის/პროფესიული წევრობის კანდიდატების შერჩევის და ნომინირების უფლებამოსილების საქართველოს პრეზიდენტისთვის ჩამორთმევაც. მიუხედავად ამისა, საპარლამენტო უმრავლესობამ არ გაითვალისწინა ეს მოსაზრებები და მესამე მოსმენით მიღებულ ვერსიაში არსებითი ცვლილებები არ შეიტანა.

The Newly Adopted Rule for the CEC Composition Still Does Not Meet the Venice Commission and OSCE/ODIHR Recommendations
On February 20, 2024, the Parliament of Georgia passed amendments to the Election Code and the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia in the third reading. However, these amendments fail to address the primary challenges in the procedure for electing the Chairperson and professional members of the Central Election Commission (CEC) and disregard the recommendations of the European Union (EU), the Venice Commission, and the OSCE/ODIHR. Specifically, candidates for the chairpersonship/membership of the CEC will again be selected by the Chairperson of the Parliament of Georgia and presented to the Parliament. Subsequently, the Parliament will have the authority to elect the candidates for a full term of 5 years with a simple majority. These provisions undermine the CEC's independence and increase a single party's influence over the election administration. Ensuring the independence of the election administration is one of the nine steps outlined by the European Union for Georgia. Therefore, this decision of the parliamentary majority does not facilitate the country's progress towards joining the European Union.
On December 14, 2023, the European Council granted Georgia the status of a candidate country for EU membership. The advancement along the path of European integration hinges on implementing the recommendations outlined in the nine steps presented by the European Commission. One of the steps to be taken by Georgia directly relates to the electoral processes and the implementation of reforms. The EU explicitly requires the independence of the CEC.
The International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) has consistently pointed out the importance of ensuring the independence of the election administration in its reports and statements. One of the main bases for guaranteeing the institution's independence is its formation. Consequently, the regulatory framework governing the composition of the CEC – electing its professional members – holds great importance.
"A way ahead for Georgia", the agreement reached between Georgian political forces on April 19, 2021, mediated by the President of the European Council, Charles Michel, stipulated that the election of the CEC chairperson or professional members for a full 5-year term would require the support of two-thirds of the full composition of Parliament, ensuring political consensus. If this quorum is not met, candidates with limited political support could be appointed to the positions for a period of six months.
With the legislative changes implemented in 2023, the Parliament of Georgia essentially diverged from the spirit of the aforementioned agreement. To elect the professional members of the CEC for a full term, the support of the majority of the full composition of the Parliament became sufficient, potentially enabling the staffing of the CEC through a single-party decision. Simultaneously, the role of the President of Georgia in this process has been diminished and reduced to a mere formality. It should also be noted that the regulation that restricts nominating the same candidate for the vacant position of CEC member/chairperson not more than twice was removed by the 2023 amendments.
The problematic nature of the rule for the CEC composition was highlighted in the mid-term evaluation presented in June 2023 by Oliver Varhelyi, the European Commissioner for European Neighborhood Policy and Enlargement, and reiterated in the November 8, 2023 Communication Document of the European Commission on EU Enlargement policy. According to the EU, Georgia needs to fully adhere to the recommendations of the Venice Commission and the OSCE/ODIHR regarding the procedure for the composition of the CEC.
On December 18, 2023, the Venice Commission and the OSCE/ODIHR published their joint opinion on the aforementioned draft laws, criticizing both the 2023 amendments regarding the composition of the professional members of the CEC, as well as the new draft law passed in its first reading in September. In their joint opinion, these organizations noted that the changes implemented in 2023 provided the ruling party with complete control over the candidate nomination process, allowing for the election of the CEC chairperson and professional members without the support of the opposition. The document also emphasizes the necessity for supporting two-thirds of the parliamentary majority during the election of the CEC chairperson and professional members and the anti-deadlock mechanism outlined in the agreement mediated by Charles Michel. Additionally, the document negatively assessed depriving the President of Georgia of the authority to select and nominate candidates for the CEC chairpersonship or professional membership. Nevertheless, the parliamentary majority disregarded these opinions and made no substantial changes to the version passed in the third reading.