მედიაგარემოს შეფასება - 2022
მედიის თავისუფლების გარანტიებს საქართველოს კონსტიტუცია ადგენს. აგრეთვე, ,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ საქართველოს კანონით არის განსაზღვრული რას ნიშნავს გამოხატვის თავისუფლება, რა ხვდება გამოხატვის თავისუფლების ფარგლებში და რომელია ის გამონაკლისი შემთხვევები, როდესაც შეიძლება შეიზღუდოს ეს უფლება.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ საქართველოში გამოხატვის სტანდარტი უფრო მაღალია, ვიდრე ევროკავშირის სახელმძღვანელო დოკუმენტებით არის გათვალისწინებული.
მედიის რეგულირება განსხვავდება მათი ტიპის მიხედვით. დამატებითი რეგულაციები, გარდა საქართველოს კანონით განსაზღვრული ზოგადი რეგულაციებისა, არ არის დადგენილი ონლაინ და ბეჭდური მედიისთვის. რაც შეეხება სამაუწყებლო მედიას მას არეგულირებს კომუნიკაციების კომისია, რომელიც არის დამოუკიდებელი მარეგულირებელი ორგანო.
მედიის თავისუფლების მხრივ მდგომარეობა საქართველოში ყოველწლიურად უარესდება. ამას მოწმობს საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ გაკეთებული ანგარიშებიც.
ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში მედიის თავისუფლების გამოწვევებს შორის არის ისეთი საკითხები, როგორებიცაა მედიაპოლარიზაცია, ჟურნალისტების მიმართ ძალადობა, დამოუკიდებელ და კრიტიკულ მედიაზე ზეწოლა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარვეზები.
ცალკე აღნიშვნას იმსახურებს გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის მცდელობა. მმართველი პარტიისა და საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის წარმომადგენლები ხშირად საუბრობენ ქვეყანაში ლიბერალური კანონმდებლობის არსებობაზე და სხვადასხვა შეზღუდვის დაწესებაზე მიუთითებენ.
ცალსახაა, რომ მედია დღეს მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე დგას. წინამდებარე დოკუმენტის მიზანია, აღწეროს და გააანალიზოს მედიაში მიმდინარე მოვლენები.
ეს პუბლიკაცია შექმნილია ევროკავშირის მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) და შესაძლოა, რომ იგი არ გამოხატავდეს ევროკავშირის შეხედულებებს.

Assessment of the Media Environment - 2022
The Constitution of Georgia guarantees the freedom of media. The Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression defines what freedom of expression means, what falls under this definition, and what exceptions are there when this right may be restricted.
It should also be noted that the standard of expression in Georgia is higher than that provided for in the EU guidelines.
Media regulation varies according to their type. Additional regulations, except for general regulations defined by the Law of Georgia, are not established for online and print media; however, the broadcast media is regulated by the Communications Commission, an independent regulatory body.
Media freedom is progressively deteriorating annually. The reports prepared by international organizations indicate the same.
Among the challenging issues related to freedom of media in the past few years are media polarization, violence against journalists, pressure on independent and critical media and lack of access to information.
The attempts of restricting freedom of expression deserves a separate mention. Representatives of the ruling party and the Georgian National Communications Commission often talk about the existence of liberal legislation in the country and indicate on the need of establishing various restrictions.
It is clear that the media is facing significant challenges today. The following document aims to describe and analyze current events in the media.
This publication has been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of ISFED and do not necessarily reflect the views of the European Union.