ISFED-ის რეაგირებამ შედეგი გამოიღო - ხელვაჩაურის საკრებულოს თავმჯდომარემ გადაწყვეტილება შეცვალა
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში ვაკანტურ პოზიციაზე კონკურსანტების დანიშვნასთან დაკავშირებით გამოვლენილ პრობლემურ საკითხზე „სამართლიანი არჩევნების“ რეაგირებამ შედეგი გამოიღო.
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს აპარატის საქმის წარმოებისა და საორგანიზაციო საკითხებში მთავარი სპეციალისტის პოზიციაზე კომისიის მიერ ტესტირებისა და გასაუბრების შედეგად ჯამურად მაღალი - 11,4 ქულით შეფასებული კონკურსანტის ნაცვლად საკრებულოს თავმჯდომარე ჯუმბერ ბერიძე აღნიშნულ პოზიციაზე გეგმავდა დაენიშნა უფრო ნაკლები - 10,8 ქულით შეფასებული კონკურსანტი. მიზეზად საკრებულოს თამჯდომარემ დაასახელა ქულებს შორის უმნიშვნელო სხვაობა და კონკურსანტის ოთხწლიანი სამუშაო გამოცდილება.
ამ ფაქტთან დაკავშირებით „სამართლიანმა არჩევნებმა“ გამოთქვა თავისი მოსაზრება.
ორგანიზაციის შეფასებით, საკრებულოს თავმჯდომარეს ჰქონდა კანონიერი უფლება თავად მიეღო საბოლოო გადაწყვეტილება აღნიშნული პირის დანიშვნის შესახებ. თუმცა, კონკურსის პრინციპებიდან გამომდინარე, თანამდებობაზე დანიშვნისას უპირატესობა უნდა მიენიჭოს უმაღლესი ქულების მქონე კონკურსანტებს.
„სამართლიანი არჩევნების“ განცხადების შემდეგ საკრებულოს თავმჯდომარემ გადაწყვეტილება შეცვალა და საკრებულოს აპარატის საქმის წარმოებისა და საორგანიზაციო საკითხებში მთავარი სპეციალისტის პოზიციაზე კონკურსის შედეგად მაღალი ქულის მქონე კონკურსანტი დაინიშნა.
მიგვაჩნია, რომ თვითმმართველობაში მიმდინარე საკადრო ცვლილებებისას არასამთავრობო სექტორის რეკომენდაციების გათვალისწინება პოზიტიური მოვლენაა, რაც ხელს უწყობს პროცესის სამართლიანად და გამჭვირვალედ წარმართვას.
„სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ 2014 წლის ოქტომბრიდან აკვირდება ადგილობრივ თვითმმართველობებში საჯარო მოხელეთა ატესტაციისა და კონკურსის მიმდინარეობის პროცესს, მათ შორის ტესტირებებსა და გასაუბრებებს მთელი საქართველოს მასშტაბით.
დეკემბრის თვეში ორგანიზაციამ პირველი შუალედური ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც ატესტაციების და კონკურსების შედეგად გამოვლენილი ტენდენციები და რეკომენდაციები წარადგინა.

ISFED’s reaction about the problem identified in the process of filling vacant positions by contestants in Khelvachauri Municipality Sakrebulo had a successful outcome.
Chairman of Sakrebulo Jumber Beridze was going to appoint a contestant who had received total of 10,8 scores in testing and interview instead of a candidate with 11,4 scores to the position of a lead specialist in management and organizational issues at the office of Khelvachauri Municipality Sakrebulo. The chairman explained his decision by saying that the difference between the scores was insignificant and the first competitor had 4 years of work experience.
In its opinion ISFED stated that the chairman had legal right to make final decision about the appointment; however, based on principles of a competition, preference must be given to a contester with highest scores.
Following ISFED’ s statement Sakrebulo Chairman changed his decision in favor of the contester with higher score.
Taking into account recommendations of civil sector in the process of local self-government appointments is a positive development. This will ensure transparency and fairness of the process.
International Society for Fair Elections and Democracy has been monitoring competitions and accreditations of local self-government employees, including tests and interviews throughout Georgia.
In December ISFED published its first interim report highlighting observed trends and recommendations about accreditations and competitions.