საქართველოს არჩევნების პორტალის პრეზენტაცია
დღეს, 2 ოქტომბერს, 14 საათზე, სასტუმრო ჰოლიდეი ინში, ორგანიზაციებმა: „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველო და ჯამპსტარტ ჯორჯიამ საქართველოს არჩევნების პორტალის პრეზენტაცია გამართეს.
ElectionsPortal.ge არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ ერთობლივად შექმნილი ვებგვერდია, რომელიც დაინტერესებულ საზოგადოებას აწვდის მრავლისმომცველ და კომპლექსურ ინფორმაციას არჩევნების შესახებ საქართველოში. დარღვევების რუკა მომხმარებელს საშუალებას აძლევს, თვალი მიადევნოს სამი ორგანიზაციის მიერ გამოვლენილ საარჩევნო დარღვევებს ონლაინ და თავადვე გამოაქვეყნოს მის მიერ დაფიქსირებული ინციდენტები ელექტრონულად და უფასო SMS-ის გამოგზავნის საშუალებით ნომერზე 90039.
„ ჩვენი ორგანიზაციებისთვის მნიშვნელოვანია მოქალაქეთა განათლება საარჩევნო საკითხებზე. ამ მიზნით ჩვენს ვებგვერდზე სპეციალური გვერდი შევქმებით, სადაც საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებული ვიდეოებია ატვირთული“,-ამბობს ნინო ლომჯარია, ორგანიზაცია სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ აღმასრულებელი დირექტორი.
Data.ElectionsPortal.ge-ის მეშვეობით კი შესაძლებელია 2008 წლის შემდეგ ჩატარებული თითოეული არჩევნების შედეგების ნახვა სხვადასხვა ინდიკატორით, როგორიც არის: აქტივობა, არჩევნების შედეგები, ცალკეული პარტიის შედეგები და სხვა. ვებ გვერდზე მონაცემები წარმოდგენილია რუკების სახით სხვადასხვა გეოგრაფიულ დონეზე, რომელიც მოიცავს რეგიონებს, საარჩევნო ოლქებსა და უბნებს.
ლუის ნავარომ, NDI-ს საქართველოს ოფისის დირექტორმა, პრეზენტაციაზე განაცხადა: „ვებ-გვერდი დააინტერესებს ყველა ადამიანს, ვისაც პოლიტიკა აინტერესებს. მონაცემთა ბაზა პოლიტიკურ პარტიებს დაეხმარება საარჩევნო კამპანიის დაგეგმვაში და საშუალებას მისცემს წინა არჩევნების შედეგების გათვალისწინებით განსაზღვრონ მათი პოტენციური მხარდაჭერის არეალები. ვებ-გვერდი ასევე დაეხმარება მკვლევარებს საარჩევნო ტენდენციების გარკვევაში. აქ საინტერესო ინფორმაცია ყველასთვის მოიპოვება“.

Presentation of Georgia’s Election Portal
ElectionsPortal.ge is a joint website of the NGOs that provides comprehensive and complex information to all interested parties about elections in Georgia. The map of violations allows viewers to closely follow online election violations identified by the three NGOs and to report incidents electronically or by sending SMS to 90039.
“Civic education on elections-related issues is important for our organizations. Therefore, our website features a special webpage where we will upload videos about elections-related issues,” – says Nino Lomjaria, Executive Director of the International Society for Fair Elections and Democracy.
The Data.ElectionsPortal.ge enables one explore each election conducted in Georgia since 2008 by a variety of indicators such as turnout, overall results, individual party results and more. The website presents the data through maps which enable analysis over different geographical levels which include regions, districts and precincts. At the press conference, NDI/Georgia Country Director Luis Navarro commented: \"This site should be of interest to all types of people who are interested in politics. It will help political parties target campaign activities by identifying areas of potential support based on the previous election results. The site is also useful for researchers looking to understand electoral patterns. There is something here for everyone.\"