საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის არჩევნების წინასაარჩევნო გარემოს შეფასება
2024 წლის 26 ოქტომბერს საქართველოში მორიგი საპარლამენტო არჩევნები გაიმართება. ქვეყნის ისტორიაში პირველად, საქართველოს მოქალაქეები უმაღლეს საკანონმდებლო ორგანოს სრულად პროპორციული საარჩევნო სისტემის საფუძველზე აირჩევენ. საქართველოს პარლამენტის 150 მანდატი განაწილდება იმ პოლიტიკურ პარტიებზე, რომლებიც არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ნამდვილი ხმების 5 %-ს მაინც მიიღებენ.
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებს გადამწყვეტი როლი ენიჭება ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისა და ევროკავშირში ინტეგრაციის თვალსაზრისით. ევროკომისიის მხრიდან საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების პროცესში გაცემულ 9 რეკომენდაციას შორის ერთ-ერთი თავისუფალი, სამართლიანი და კონკურენტული საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებაა.[1] შესაბამისად, საპარლამენტო არჩევნების შეფასება მნიშვნელოვანწილად განსაზღვრავს საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს, რომელიც ევროპული საბჭოს შეფასებით, ამ ეტაპზე ფაქტობრივად შეჩერებულია.[2]
მოახლოებულ არჩევნებს ქვეყნის მომავლისთვის გადამწყვეტად მიიჩნევენ ძირითადი პოლიტიკური გაერთიანებები. მათი მნიშვნელოვანი ნაწილი 26 ოქტომბრის არჩევნებს რეფერენდუმადაც სახავს - მმართველი პარტია - „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო” არჩევნებს ომსა და მშვიდობას შორის გასაკეთებელ არჩევანად მიიჩნევს, ძირითადი ოპოზიციური პარტიები კი მას ქვეყნის დემოკრატიულ, ევროპულ მომავალსა და საერთაშორისო იზოლაციას ან/და რუსეთის გავლენის ქვეშ მოქცევას შორის არჩევანს უტოლებენ.
წინასაარჩევნო პერიოდი ოფიციალურად 27 აგვისტოს დაიწყო, თუმცა მანამდე მიმდინარე პროცესებმა მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინა წინასაარჩევნო გარემოზე. წინასაარჩევნო კამპანიის დაწყებას საქართველო ძლიერი პოლიტიკური პოლარიზაციის პირობებში შეხვდა, რომელსაც წინ უძღოდა ქართული საზოგადოების უწყვეტი პროტესტის, საქართველოს პრეზიდენტის, საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორების მკაცრი კრიტიკის მიუხედავად, პარლამენტის მიერ 2024 წლის მაისში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ ხელმეორედ ინიციირებული კანონპროექტის მიღება და პრეზიდენტის მიერ დადებული ვეტოს დაძლევა. ამ კანონის მიღებას თან ახლდა სამოქალაქო საზოგადოების საწინააღმდეგო უპრეცედენტო მასშტაბის დისკრედიტაციული კამპანია, ასევე ხელისუფლების კრიტიკოსების დაშინების მცდელობა, მუქარის შემცველი ზარები და ფიზიკური თავდასხმებიც. სამოქალაქო საზოგადოების საწინააღმდეგო გზავნილები მოგვიანებით მმართველი პარტიის მიერ წარმოებულ საარჩევნო კამპანიაშიც აისახა.
წინასაარჩევნო პერიოდში აქტუალური იყო მმართველი პარტიის მხრიდან ანტიდასავლური, მათ შორის, ევროსკეპტიკური გზავნილები. ამას დაემატა ომში მყოფი უკრაინელი ხალხის ტრაგედიის საარჩევნო მიზნებისთვის გამოყენება. ადამიანის უფლებათა შემლახავ და ევროინტეგრაციის პროცესის დამაზიანებელ ნაბიჯებს შორის იყო „ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ“ კანონის მიღება.
არჩევნებში მონაწილეობის მიზნით ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში რეგისტრაცია გაიარა და პარტიული სია წარადგინა 18-მა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ. ყველა პარტიას მეტ-ნაკლებად შეეძლო ეწარმოებინა წინასაარჩევნო კამპანია. წინასაარჩევნო ღონისძიებების დაწყებისთანავე მმართველი პარტიის ლიდერები საკუთარ ამომრჩეველს, საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღების შემთხვევაში, ძირითადი ოპოზიციური გაერთიანებების ანტიკონსტიტუციურად გამოცხადებას დაჰპირდნენ.
წინასაარჩევნო კამპანიის განმავლობაში მმართველი პარტია სარგებლობდა მნიშვნელოვანი უპირატესობით, მის მხარეს არსებული ადმინისტრაციული რესურსების გამო. ადგილი ჰქონდა საარჩევნოდ მოტივირებული არაერთი სოციალური, ეკონომიკური თუ ინფრასტრუქტურული პროგრამისა და პროექტის ინიციირებას და საბიუჯეტო ორგანიზაციების თანამშრომელთა მმართველი პარტიის სააგიტაციო ღონისძიებებში აქტიურ მონაწილეობას. წინასაარჩევნო გარემო დააზიანა ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების შეგროვების/დამუშავებისა და მოქალაქეებისთვის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობების სავარაუდო ჩამორთმევის ფაქტებმა, რაც წარმოადგენს ამომრჩეველზე ზეწოლისა და ამომრჩევლის ნების გამოხატვისთვის ხელის შეშლის მცდელობას; და შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების მხრიდან ასეთი შემთხვევების რეაგირების გარეშე დატოვებამ. კამპანიის დროს დაფიქსირდა ფიზიკური ძალადობის, საარჩევნო კამპანიის ხელშეშლის, მუქარის ან/და დაშინების, პარტიის ოფისში შეჭრისა და მისი დაზიანების მცდელობის, პოლიტიკურ პარტიებთან აფილირებული პირების დაკავებისა და ამომრჩეველთა სავარაუდო მოსყიდვის შემთხვევები.
საპარლამენტო არჩევნებს წინ უძღოდა საარჩევნო კანონმდებლობაში შესული არაერთი ცვლილება, რომელიც უმეტეს შემთხვევაში განხორციელდა დაჩქარებულად და ჩართული მხარეების სრულყოფილი მონაწილეობის გარეშე. განხორციელებულ ცვლილებებს შორის აღსანიშნავია ცენტრალური საარჩევნო კომისიის დაკომპლექტების წესის გაუარესება, ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში გადაწყვეტილებების მისაღებად საჭირო კვორუმის კვალიფიციური უმრავლესობიდან უბრალო უმრავლესობამდე დაწევა, გენდერული კვოტირების გაუქმება და საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა ფუნქციების გასანაწილებელი წილისყრების ვადის ცვლილება[3]. ვენეციის კომისიის, ეუთო/ოდირისა და ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციების რეკომენდაციის მიუხედავად, ცვლილებებით, ცესკოს თავმჯდომარისა და პროფესიული წევრობის კანდიდატებს, საქართველოს პრეზიდენტის ნაცვლად, პარლამენტის თავმჯდომარე არჩევს და წარუდგენს პარლამენტს, რომელსაც, თავის მხრივ, უბრალო უმრავლესობითაც შეეძლება კანდიდატების სრული ვადით, 5 წლით, არჩევა. ცვლილებებით, ასევე, გაუქმდა ცესკოს თავმჯდომარის იმ მოადგილის თანამდებობა, რომელსაც ოპოზიციის მიერ დანიშნული ცესკოს წევრებიდან ირჩევდნენ. 2024 წლის 30 აპრილს პარლამენტმა ცესკოს თავმჯდომარე და სამი წევრი უბრალო უმრავლესობით აირჩია.
2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის მედიაგარემო პოლარიზებული იყო. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის მიერ მიღებულმა გადაწყვეტილებებმა კომისიის საქმიანობის სადამსჯელო მექანიზმად გამოყენებისა და მისი ინსტრუმენტალიზების რისკები შექმნა კრიტიკულ მედიასაშუალებებთან მიმართებით.
არჩევნების წინ, ქვეყნის შიგნით არსებული დეზინფორმაციული და საინფორმაციო მანიპულაციების პარალელურად, მნიშვნელოვნად გააქტიურდა რუსული საინფორმაციო ოპერაციები პოლიტიკურ პროცესებში. სოციალურ მედიაში მოქმედმა ქსელმა, რომელიც რუსეთთან არის დაკავშირებული და წინა წლებში, ძირითადად, ანტიდასავლურ გზავნილებს, კერძოდ კი საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის საწინააღმდეგო ნარატივებს ავრცელებდა, წინასაარჩევნო პერიოდში ხელისუფლების მხარდამჭერი კამპანია გაააქტიურა.
[1] European Commission, Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee of the Regions. 8.11.2023. 2023 Communication on EU Enlargement Policy. pp. 25-26. Accessed June 23, 2024. https://bit.ly/3zg1NLO
[2] European Council, EUCO 15/24,
https://www.consilium.europa.eu/media/qa3lblga/euco-conclusions-27062024-en.pdf
[3]  „ცესკოს დადგენილება, რომლითაც იცვლება საუბნო საარჩევნო კომისიებში წილისყრის ჩატარების ვადები, კანონთან შეუსაბამოა“, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება, წვდომილი 2024 წლის 25 ოქტომბერს,

Introduction and Brief Summary
The next parliamentary elections in Georgia will be held on October 26, 2024. For the first time in the country's history, the highest legislative body will be elected through a fully proportional electoral system. The 150 seats in the Parliament of Georgia will be allocated to political parties that receive at least 5% of valid votes cast by participating voters in the elections.
The 2024 parliamentary elections is seen as crucial for the country's democratic development and its integration into the European Union. One of the nine recommendations issued by the European Commission in the process of granting candidate status to Georgia is the holding of free, fair, and competitive parliamentary elections.[1] Accordingly, the evaluation of the parliamentary elections will significantly determine Georgia's European integration process, which currently, according to the European Council conclusions, is de facto leading to be halted.[2]
The main political unions consider the upcoming elections critical for the country's future. A significant part of them frame the October 26 elections as a referendum—the ruling party, Georgian Dream—Democratic Georgia, considers the elections a choice between war and peace, while the main opposition parties equate it to the choice between the country's democratic, European future and international isolation and/or falling under Russian influence.
The pre-election period officially started on August 27; however, prior developments have significantly affected the pre-election environment. Georgia faced the start of the pre-election campaign under conditions of high political polarization, which was preceded by the adoption of the re-introduced draft law "On Transparency of Foreign Influence" by the Parliament and overriding the presidential veto, regardless of continuous protests from the Georgian public and harsh criticism from the President of Georgia and Georgia's strategic partners. The adoption of the law was accompanied by an unprecedented campaign to discredit civil society, as well as attempts to intimidate government critics, threatening phone calls and even physical attacks. The messages against civil society were subsequently reflected in the ruling party’s pre-election campaign.
The ruling party’s anti-Western, including Eurosceptic messages, became prominent during the pre-election period. Added to this was the exploitation of the tragedy of the Ukrainian people at war for electoral purposes. Among the steps the government took to violate human rights and hinder the European integration process was the adoption of the law "On Family Values and Protection of Minors."
To participate in the elections, 18 political unions were registered with the Central Election Commission and submitted their party lists. All parties were able to conduct their pre-election campaigns to varying degrees. Once the pre-election events commenced, the ruling party leaders promised their supporters that they would declare the main opposition parties unconstitutional if they secured a constitutional majority in parliament.
Throughout the pre-election campaign, the ruling party held a significant advantage due to the administrative resources at its disposal. Several electorally motivated social, economic, and infrastructural programs and projects were initiated, and employees of budgetary organizations actively participated in the ruling party's campaign events. The pre-election environment was damaged by numerous instances of personal data collection/processing from voters and the alleged confiscation of citizens' identity cards, which represents an attempt to pressure voters and hinder their ability to express their will; as well as the failure of the relevant state agencies to investigate these cases. During the campaign, cases of physical violence, disruption of the election campaign, threats or/and intimidation, attempts to break into and damage party offices, arrests of individuals affiliated with political parties, and alleged voter bribery were recorded.
The parliamentary elections was preceded by a number of changes in the electoral legislation, which were, in most cases, implemented hastily and without the full participation of all involved parties. Among the implemented changes, it is worth mentioning the worsening of the rule for the Central Election Commission’s composition, whereby the quorum required for making decisions in the Central Election Commission was reduced from a qualified majority to a simple majority, the cancellation of gender quotas, and changes in the deadline for the allocation of functions among members of Precinct Election Commissions.[3] Despite the recommendations of the Venice Commission, OSCE/ODIHR, and local observer organizations, the amendments stipulate that, instead of the President of Georgia, the Speaker of the Parliament selects and nominates candidates for the CEC Chairperson and professional members to the Parliament, which can then elect them from these candidates for a full term of 5 years by a simple majority. With the amendments, the position of that Deputy Chairperson of the CEC, who was elected from among the members of the CEC appointed by the opposition, was abolished. On April 30, 2024, the Parliament elected the CEC chairman and three members with a simple majority.
​​The media environment for the 2024 parliamentary elections was polarized. The National Communications Commission's decisions created the risks of using the commission as a punitive mechanism and instrumentalizing it in relation to critical media outlets.
In the lead-up to the elections, alongside domestic disinformation and information manipulation, Russian information operations in political processes became significantly active. The social media network linked to Russia, which in previous years primarily spread anti-Western messages - particularly narratives opposing Georgia's integration into the European Union - intensified its campaign to support the government during the pre-election period.
The full report is currently in the process of being translated into English. This page will be updated with the complete English-language version as soon as it becomes available.
[1]  European Commission, Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee of the Regions. 8.11.2023. 2023 Communication on EU Enlargement Policy. pp. 25-26. Accessed June 23, 2024. https://bit.ly/3zg1NLO
[2]  European Council, EUCO 15/24, https://www.consilium.europa.eu/media/qa3lblga/euco-conclusions-27062024-en.pdf
[3] CEC Decree that Alters the Timelines for Casting Lots in Precinct Election Commissions is Inconsistent with the Law https://isfed.ge/geo/gantskhadebebi/tseskos-dadgenileba-romlitats-itsvleba-saubno-saarchevno-komisiebshi-tsiliskris-chatarebis-vadebi-kanontan-sheusabamoa