ანტიკორუფციული ბიუროსა და მისი უფროსის გაუმჭვირვალე რეკლამები Meta-ს პლატფორმებზე
ანტიკორუფციული ბიურო და მისი უფროსი, რაჟდენ კუპრაშვილი, ფეისბუქსა და ინსტაგრამზე რეკლამებს, Meta-ს წესების დარღვევით, გაუმჭვირვალედ ათავსებენ. ანტიკორუფციული ბიუროს კანონით განსაზღვრულ ამოცანას ქვეყანაში კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის ხელშეწყობა და პოლიტიკურ ფინანსებზე ზედამხედველობა წარმოადგენს, შესაბამისად, მსგავსი პრაქტიკა ასეთი უწყებისა და მისი ხელმძღვანელის მხრიდან განსაკუთრებით პრობლემურია.
Meta-ს წესების შესაბამისად, სოციალურ საკითხებთან, არჩევნებთან და პოლიტიკასთან დაკავშირებული რეკლამის განმათავსებლები ვალდებულნი არიან, მიუთითონ, რომ რეკლამა რომელიმე ზემოხსენებულ თემას ეხება, რის შემდეგაც გამჭვირვალე ხდება რეკლამისთვის გადახდილი თანხის წარმომავლობა, ოდენობა და განმათავსებლის საკონტაქტო ინფორმაცია. აღსანიშნავია, რომ სოციალურ საკითხად განისაზღვრება ნებისმიერი მგრძნობიარე თემა, რომელზეც საზოგადოებაში მწვავე კამათი მიმდინარეობს, შეიძლება გავლენა იქონიოს არჩევნების შედეგებზე ან უკავშირდება არსებულ ან შემოთავაზებულ კანონმდებლობას.
მიუხედავად იმისა, რომ ანტიკორუფციული ბიუროსა და მისი ხელმძღვანელის რეკლამები ფეისბუქსა და ინსტაგრამზე სრულად შეესაბამება Meta-ს პოლიტიკური ან სოციალური რეკლამის სტატუსს, არცერთი მათგანი პლატფორმებზე დეკლარირებული ამ დრომდე არ ყოფილა. შედეგად, ამ საჯარო უწყებისა და მისი უფროსის გვერდებზე გაუმჭვირვალედ განთავსებული რეკლამების ნაწილს წესების დარღვევის გამო Meta-მ მოქმედებაც არაერთხელ შეუჩერა.

The non-transparent ads of the Anti-Corruption Bureau and its head on Meta’s platforms
The Anti-Corruption Bureau and its head, Razhden Kuprashvili, are placing ads on Facebook and Instagram non-transparently, in violation of Meta’s rules. The mission of the Anti-Corruption Bureau, as defined by law, is to support the fight against corruption in the country and oversee political finances. Therefore, such a practice by this agency and its head is particularly problematic.
According to Meta’s rules, advertisers posting content related to social issues, elections, or politics are required to indicate that the ad concerns one of these topics. This ensures transparency regarding the origin and amount of money spent on the ad, as well as the advertiser’s contact information. It is important to note that a social issue is defined as any sensitive topic that is the subject of intense public debate, could influence election outcomes, or relates to existing or proposed legislation.
Despite the fact that the ads by the Anti-Corruption Bureau and its head clearly qualify as political or social ads under Meta’s policy, none of them have been properly declared on the platforms to this day. As a result, Meta has repeatedly suspended some of the non-transparent ads posted on the official pages of this public agency and its director due to rule violations.