2015 წლის 31 მაისის არჩევნების დღის შეფასება
2015 წლის 31 მაისს, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ საკრებულოს მაჟორიტარული სისტემით გამართულ შუალედურ არჩევნებს სენაკის ოლქის №34ე, №35-ე და ზუგდიდის ოლქის №45-ე საარჩევნო უბნებზე დააკვირდა.
„სამართლიანი არჩევნების“ შეფასებით, უბნის გახსნის, კენჭისყრისა და ხმის დათვლის პროცესმა მშვიდ გარემოში და მნიშვნელოვანი დარღვევების გარეშე ჩაიარა.
ორგანიზაციის დამკვირვებლების მიერ დაფიქსირდა ხმის მიცემის ფარულობის დარღვევის 2 შემთხვევა ზუგდიდის №45-ე საარჩევნო უბანზე. კერძოდ, ერთ შემთხვევაში ამომრჩევლმა კაბინის გარეთ მისცა ხმა და საჯაროდ გამოაცხადა საკუთარი არჩევანი, რაზეც საუბნო საარჩევნო კომისიას რეაგირება არ მოუხდენია. ხოლო მეორე შემთხვევაში, ამომრჩეველმა საარჩევნო კაბინაში ფოტო გადაუღო საკუთარ ბიულეტენს. მისი განცხადებით, ბიულეტენის გადაღება ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაავალეს.
ამასთან, ზუგდიდის ოლქის №45-ე საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე იმყოფებოდნენ პირები, რომლებიც უბანზე მისული ამომრჩევლების აღრიცხვას ახორციელებდნენ. „სამართლიანი არჩევნები“ მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ქმედება ამომრჩევლის ნების თავისუფალ გამოხატვაზე არაპირდაპირი ზეგავლენის მოხდენის ნიშნებს შეიცავს.
„სამართლიანი არჩევნების“ დამკვირვებლების მიერ არცერთი საჩივარი არ დაწერილა და მხოლოდ ერთი შენიშვნა დაფიქსირდა ჩანაწერთა წიგნში.
რაც შეეება არჩევნების საბოლოო შედეგებს, სენაკის ოლქში გაიმარჯვა „ქართული ოცნების“ კანდიდატმა მალხაზ ტორჩინავამ ხმების 49.16%-ით, ხოლო ზუგდიდის ოლქში - „ქართული ოცნების“ კანდიდატმა ვასილ გაბისონიამ ხმების 57.02% - ით.
საარჩევნო სუბიექტების მიერ მიღებული ხმების შესახებ დეტალური ინფორმაცია იხილეთ აქ:
„სამართლიანი არჩევნების“ სადამკვირვებლო მისიის განხორციელება შესაძლებელი გახდა ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, „ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს“ (USAID) მიერ. ზემოთ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ”სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოებას” და შესაძლოა, არ გამოხატავდეს USAID-ის, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობის და ამერიკელი ხალხის შეხედულებებს.

Evaluation of the Election Day
On May 31, 2015 `International Society for Fair Elections and Democracy` implemented the monitoring of by elections of Sakrebulos held with the majoritarian election system at polling stations №34, №35 of Senaki district and at polling stations №45 of Zugdidi district.
According to ISFED observation, the opening, voting, and counting process conducted in a calm environment and without significant violations.
ISFED’s observers detected two cases of violation of voting secrecy in Zugdidi district at polling station №45. In one case the voter filled out the ballot outside of the voting booth and publicly announced about his decision. This action was left without any reaction from the members of precinct election commission (PEC). In another case, the voter took a photo of her own ballot. Later, she stated that the representatives of local government required her to do so .
Moreover, outside of the polling station №45 in Zugdidi district there were people recording the voters coming to vote. ISFED considers that this fact includes signs of indirect influence on the free expression of the voter's will.
ISFED didn’t submit any complaints on the Election Day. Only one remark has been written in the record book.
Regarding the final results of elections, in Senaki district the candidate from `Georgian Dream` Malkhaz Torchinava won the elections with a 49.16% of votes andin Zugdidi district the candidate from `Georgian Dream` Vasil Gabisonia - with a 57.02%of votes.