22 მარტს, “ქართული ოცნებისა” და ბიძინა ივანიშვილის აქტიური მხარდაჭერით ცნობილმა გვერდმა “Bidzina ivanishvili & media”, გიორგი გახარიას პოლიტიკაში დაბრუნებასთან დაკავშირებით პოზიტიური პოსტი გამოაქვეყნა. სოციალურ მედიაში გამოხმაურებების შემდეგ გვერდმა 23 მარტს სახელწოდება შეიცვალა და ამჟამად “Gakharia & Media” ჰქვია. აღნიშული ფეისბუქ გვერდი 2011 წლის 9 ოქტომბრიდან მოყოლებული ემსახურებოდა პარტია “ქართული ოცნების”, მისი წევრებისა და ბიძინა ივანიშვილის პოპულარიზაციას. გვერდზე ქვეყნდებოდა არა მხოლოდ მმართველი პარტიის მხარდამჭერი ან მისი აქტივობის ამსახველი პოსტები, არამედ საქართველოს მთავრობის საქმიანობის შესახებ სიახლეეებიც და ფაქტობრივად ანონიმურად ითავსებდა ხელისუფლების საზოგადოებასთან ურთიერთობის ფუნქციასაც. ამჟამად, გვერდს 97 770 გამომწერი ჰყავს (23 მარტის მონაცემი). ფეისბუქ-გვერდი „Bidzina Ivanishvili & Media” 2011 წელს გაბრიელ წულაიას მიერ არის შექმნილი. CrowdTangle-ის მონაცემებით, Შექმნის დღიდან გვერდმა სულ 5,631 პოსტი გამოაქვეყნა, რომელსაც ჯამში 2,041,736 ინტერაქცია (კომენტარი, რეაქცია, გაზიარება) ჰქონდა.
გაბრიელ წულაია საქართველოს მთავრობაში სხვადასხვა თანამდებობას იკავებდა. 2013 წლიდან 2015 წლამდე წულაიას საქართველოს მთავრობის კანცელარიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ოპერატიული რეაგირების სამსახურის უფროსის თანამდებობა ეკავა. 2015 წელს იგი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ინტერნეტკომუნიკაციის სამსახურის უფროსად დაინიშნა. 2017 წლის დეკემბერში, გიორგი გახარიას შინაგან საქმეთა მინისტრად დანიშვნიდან ერთ თვეში, წულაიამ შსს-ის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის დირექტორის თანამდებობა დაიკავა. 2019 წლის სექტემბერში, გახარიას პრემიერ-მინისტრად დანიშვნის შემდეგ, გაბრიელ წულაია მთავრობის ადმინისტრაციაში სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტის უფროსი გახდა. მისი პრემიერ-მინისტრობიდან გადადგომიდან მალევე კი, თანამდებობა წულაიამაც დატოვა.
| გაბრიელ წულაიას სამუშაო გამოცდილება Linkdin პროფილიდან |
სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მონაცემების მიხედვით, გაბრიელ წულაიამ 2020 წლის 17 ოქტომბერს “ქართული ოცნების" სასარგებლოდ 6 000 ლარის ოდენობის არაფულადი შემოწირულობა გაიღო. Სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში პ/გ “ქართული ოცნების” მიერ წარდგენილი ანგარიშის მიხედვით გაბრიელ წულაიამ შექმნა აპლიკაცია “რა გაკეთდა სამეგრელოში” რომელიც გათვლილია საზოგადოებისთვის ინფორმირებისთვის მთავრობის მიერ ცენტრალურ და ადგილობრივ დონეზე განხორციელებულ სხვადასხვა პროექტებთან დაკავშირებით. Აღნიშნული აპლიკაცია სავარაუდოდ, ეხმიანება ფეისბქ გვერდს “ეს კეთდება სამეგრელოში”, რომელზეც დასპონსრებული პოსტების გადამხდელად “ქართული ოცნება” არის მითითებული.
საგულისხმოა, რომ გვერდი “Bidzina ivanishvili & media” 2019 წლის დეკემბერში დროებით, სავარაუდოდ ადმინისტრატორების დივერსიფიცირების მიზნით ფეისბუქზე მიუწვდომელი გახდა, სწორედ იმ პერიოდში, როდესაც ფეისბუქმა საქართველოში პარტია “ქართულ ოცნებასთან” კავშირში მყოფი ანგარიშების ქსელი პლატფორმიდან წაშალა. ამჟამად გვერდს ერთი ადმინისტრატორი მართავს, თუმცა 2019 წლის დეკემბრამდე გვერდს 19 ადმინისტრატორი ჰყავდა. გვერდის ადმინისტრატორის ვინაობასთან დაკავშირებით ფეისბუქზე ორი საჯარო კომენტარი იძებნება. ორივე კომენტარი დაწერილია გვერდის მიერ, საკუთარ პოსტზე მომხმარებლებთან ინტერაქციის რეჟიმში, 2011 წლის 10 და 12 ოქტომბერს, გვერდის შექმნის მომდევნო დღეებში.
გვერდზე კომენტარის განთავსების თარიღი: 10.10.2011
გვერდზე კომენტარის განთავსების თარიღი: 12.10.2011
გვერდის ამჟამინდელ აღწერილობაში მითითებულია, რომ ის წარმოადგენს მულტიმედიურ რესურსს, რომელიც აერთიანებს სიახლეებს ქვეყანაში განხორციელებული რეფორმების, ასევე, ბიზნესის, ეკონომიკისა და პოლიტიკის შემუშავების შესახებ. მითითებულია კომპანიის სახელწოდება „Holon“ და ვებსაიტი მისამართით: www.holon.ge. საიტი ამჟამად არ არის აქტიური. თუმცა, ფეისბუქზე ანალოგური სახელით და გვერდის აღწერილობით იძებნება გვერდი “Holon - Business & Technology”.
Საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს მიხედვით, შპს “ჰოლონის” 100%-იანი წილის მფლობელია ირაკლი წულაია, ტელეკომპანია “იმედის” გადაცემა „ბიზნეს ქრონიკის“ ავტორი და წამყვანი. ფეისბუქ გვერდ Holon - Business & Technology - ზე გამოქვეყნებული პოლიტიკური შინაარსის რეკლამები დეკლარირებულია და გადამხდელის ვინაობის შესახებ გრაფაში ირაკლი წულაია არის მითითებული.
გვერდების საერთო მახასიათებლების გარდა, აღსანიშნავია, რომ გვერდი “Bidzina Ivanishvili & Media” ხშირად აქვეყნებდა ირაკლი წულაიას შეფასებებს და აზიარებდა სიახლეებს მისი გადაცემიდან.
ირაკლი წულაიას გაბრიელ წულაიასთან, ნათესაურთან ერთად, ბიზნესკავშირიც ჰქონდა. 2013-2017 წლებში გაბრიელ წულაია კომპანია “ბლექ ენდ ვაით სოლუშენს”-ში დირექტორის თანამდებობას იკავებდა. ირაკლი წულაია კი აღნიშნული კომპანიის 100%-იანი წილის მფლობელია. 2013 წელს კომპანიამ საქართველოს მთავარ პროკურატურას გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის საფუძველზე ინტერნეტმომსახურება გაუწია. Ხელშეკრულება პროკურატურისთვის ვებ-გვერდის შექმნასა და საიტისა და სოციალური ქსელების მართვის ერთი თვის მომსახურებას ითვალისწინებდა.
აღნიშნული ინფორმაცია მიუთითებს, რომ სტრატეგიული კომუნიკაციების სამთავრობო უწყებები მკვეთრად არ არიან გამიჯნული მმართველი პოლიტიკური პარტიის, “ქართული ოცნების”, საინფორმაციო კამპანიებისგან და საჯარო რესურსები, რომლებიც გარე თუ შიდა დეზინფორმაციული გამოწვევების საპასუხოდ უნდა იყოს მიმართული, შესაძლოა, არამიზნობრივად გამოიყენებოდეს.
„სამართლიანი არჩევნების“ სოციალური მედიის მონიტორინგის პროგრამა ხორციელდება ამერიკელი ხალხის მხარდაჭერით, შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), აღმოსავლეთ დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) ACCESS-ის პროექტის ფარგლებში. სოციალური მედიის მონიტორინგის მხარდამჭერია გერმანიის ფედერალური რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტრო საგარეო ურთიერთობათა ინსტიტუტის (IFA) მეშვეობით.
სტატიის შინაარსზე პასუხისმგებელია მხოლოდ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება (ISFED) და გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ ასახავდეს დონორების პოზიცია

From Bidzina Ivanishvili & Media to Gakharia & Media
On March 22, the Facebook page - “Bidzina Ivanishvili & Media”, known for active support of the ruling party - “Georgian Dream” and Bidzina Ivanishvili, has published a positive post regarding the return of the former Prime Minister, Giorgi Gakharia back to politics. Following the public reaction on social media, on March 23, the page changed its name to Gakharia&Media. Since October 9, 2011, the mentioned Facebook page had been promoting the Georgian Dream, the party members, and Bidzina Ivanishvili himself. The page published not only posts in support of the ruling party or its activities, but also news about the activities of the Georgian government, thus practically representing anonymous public relations of the government. Currently, according to March 23, the page has 97,770 subscribers. Facebook page "Bidzina Ivanishvili & Media" was created in 2011 by Gabriel Tsulaia. According to CrowdTangle, since its creation, the page has posted a total of 5,631 posts with a total of 2,041,736 interactions (comments, reactions, shares).
Gabriel Tsulaia has held various positions in the Georgian government. From 2013 to 2015, Tsulaia held the position of Head of the Operational Response Service of the Public Relations Department of the Administration of the Government of Georgia. In 2015, he was appointed as the Head of the Internet Communication Service of the Public Relations Department of the Government of Georgia. In December 2017, one month after the appointment of Giorgi Gakharia as the Minister of Internal Affairs, Tsulaia became the Director of the Strategic Communications Department of the Ministry of Internal Affairs. In September 2019, when Gakharia was appointed as the Prime Minister, Gabriel Tsulaia became the head of the Strategic Communications Department in the Administration of the Government. Shortly after the Prime Minister’s resignation, Tsulaia has also resigned.
| Gabriel Tsulaia's professional experience according to his LinkdIn profile |
According to the State Audit Office, Gabriel Tsulaia made a non-monetary donation of 6,000 GEL to the Georgian Dream on October 17, before the 2020 Parliamentary Elections. According to the report submitted by the Georgian Dream to the State Audit Office, Gabriel Tsulaia created a phone application "What has been done in Samegrelo" which is intended to inform the public about various projects implemented by the government at the central and local levels. The mentioned application probably responds to the Facebook page "This is done in Samegrelo" that has published sponsored posts with advertiser being the Georgian Dream.
It is noteworthy that the page "Bidzina Ivanishvili & Media" has temporarily become unavailable on Facebook in December 2019, presumably, to diversifying administrators. This was made the same time when Facebook removed the network of accounts affiliated with the Georgian Dream in Georgia from its platform. One administrator currently manages the page; however, before December 2019, the page had 19 administrators. For defining the identity of the page administrator, two public comments are available on Facebook. Both comments were written by the page while interacting with a user on October 10 and 12, 2011, the dates following the creation of the page.
Text: My Name is Gabriel Tsulaia
Date of the comment: 10.10.2011
The page is not Incognito. If you have read posts carefully, you would get the information that I am Gabriel Tsulaia. I am more of an observed viewer, who has created page with no interest but just thinking about my 3 children as I don’t want to leave Georgia like most of my close friends did.
Date of the comment: 12.10.2011
The current description of the page indicates that it is a multimedia resource that brings together the news about the reforms in the country, as well as business, economics, and policy development. The name of the company - "Holon" and the website address: http://www.holon.ge are indicated. The website is currently inactive; However, the Facebook page - "Holon - Business & Technology" with an analogous name and page description appears on Facebook.
According to the National Agency of Public Registry, Irakli Tsulaia - the author and the host of the Imedi TV program "Business Chronicle”, is the 100% owner of Holon Ltd. Information about the sponsor of the political posts on the Facebook page “Holon - Business & Technology” are being open and it shows that Irakli Tsulaia is responsible for funding.
In addition to the general characteristics of the pages, the Facebook page "Bidzina Ivanishvili & Media" often published Irakli Tsulaia's analysis and shared news from his program.
Besides Irakli Tsulaia being a relative of Gabriel Tsulaia, they two had business ties. In 2013-2017, Gabriel Tsulaia held the position of the Director of “Black and White Solutions”, while Irakli Tsulaia owed 100% of the company. In 2013, the company provided internet service to the Chief Prosecutor's Office of Georgia through a simplified electronic tender. The agreement on the creation of a website for the prosecutor's office and a one-month service for managing the site and social networks.
The given information indicates that the government agencies of the strategic communications are not strictly separated from the ruling political party - Georgian Dream and its informational campaigns and that the public resources that could be used to respond to the external and internal disinformation challenges may be misused.
Social Media Monitoring Program of the International Society for Fair Elections and Democracy is made possible by the support from the American people through the United States Agency for International Development (USAID), and within the ACCESS project of the East West Management Institute (EWMI). The social media monitoring is supported by the Federal Foreign Office of the Federative Republic of Germany through the Institute for Foreign Cultural Relations (IFA).
Views expressed in this article are solely those of ISFED and they do not necessarily reflect the views of the donors.