ისრების გადატანა მოქალაქეებზე - „ქართული ოცნების“ პროპაგანდისტული ტაქტიკა
პოლიტიკური პარტია „ქართული ოცნება“ ონლაინ სივრცეში საზოგადოებრივ აზრზე ზეგავლენის მოსახდენად სხვადასხვა მანიპულაციურ მეთოდს იყენებს, რის შესახებაც „სამართლიან არჩევნებს” არაერთი პუბლიკაცია გამოუქვეყნებია. პარტიასთან დაკავშირებული პროპაგანდისტული ეკოსისტემა - მედიასაშუალებები, ექსპერტებად პოზიციონირებადი პირები და ანონიმურად მოქმედი ანგარიშები - პოლიტიკურად ან/და სოციალურად მნიშვნელოვანი მოვლენების დროს განსაკუთრებით აქტიურდება, რათა სხვადასხვა ტაქტიკით საზოგადოების ნაწილის აღქმებზე იმოქმედოს.
აღნიშნული მიდგომა გამოიკვეთა 2025 წლის ივლისის თვეში თბილისში მიმდინარე მოვლენების - სადგურის მოედანზე საცხოვრებელი სახლის ჩამონგრევისა და თვალჭრელიძის ქუჩაზე მცხოვრებლების გამოსახლების - დროს. ამ მოვლენების პარალელურად, „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებულმა პროპაგანდისტულმა ქსელმა, თბილისის მერიის პასუხისმგებლობის საკითხის გადაფარვის მიზნით, ისრები შემთხვევებში მონაწილე მოქალაქეებზე გადაიტანა. პირველ შემთხვევაში პროპაგანდისტულმა ქსელმა შენობებში მცხოვრებლების პასუხისმგებლობის საკითხი დააყენა, მეორე შემთხვევაში კი, ისრების მოქალაქეებზე გადატანასთან ერთად, გაავრცელა მათი მადისკრედიტირებელი გზავნილები. ამასთანავე, შესაბამისი უწყებების პასუხისმგებლობის საკითხის გადაფარვის მიზნით, პროპაგანდისტული ქსელი ოპოზიციასა და მედიას გამოსახლების პოლიტიკური ქულების დაწერისთვის გამოყენებაში სდებდა ბრალს. პასუხისმგებლობის არიდებასთან ერთად, აღნიშნული კამპანიების მიზანი სისტემური პრობლემების გადაფარვაც იყო.
თითოეულ კამპანიას კოორდინირებული ხასიათი ჰქონდა და პროპაგანდისტული მედიასაშუალებები, ანონიმური გვერდები და ექსპერტებად პოზიციონირებადი პირები მსგავს გზავნილებს ავრცელებდნენ. ეს პირველი შემთხვევა არაა, როცა „ქართული ოცნების“ პროპაგანდისტული ქსელს, საკუთარი პასუხისმგებლობის მოხსნის მიზნით, ისრები კონკრეტული შემთხვევის მონაწილეებისკენ ან/და ოპოზიციისკენ გადააქვს ან შემთხვევის სიმწვავის გადაფარვის მიზნით მათ დისკრედიტაციას ახორციელებს.
შენობის ფრაგმენტის ჩამონგრევა სადგურის მოედანზე
14 ივლისს სადგურის მოედანზე ავარიული საცხოვრებელი კორპუსის ფრაგმენტი მოწყდა, რასაც ორი ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა. მალევე ფეისბუქზე ერთ-ერთი მომხმარებლის მიერ გავრცელდა 2024 წლის მარტში გადაღებული ვიდეო, სადაც ჩანდა, რომ საცხოვრებელ კორპუსს ბზარი ჯერ კიდევ 1 წლის წინ ჰქონდა. ადგილობრივების თქმით, ბზარების შესახებ თბილისის მერიას რამდენიმეჯერ შეატყობინეს. შემთხვევიდან მალევე ადგილზე მივიდა ქალაქის მერი, კახა კალაძე, რომლის განცხადებითაც, შენობა ავარიული იყო და არ ექვემდებარებოდა რეაბილიტაციას, კორპუსის დემონტაჟს კი მოსახლეობის 100%-იანი თანხმობა სჭირდებოდა, რაც მერიას არ ჰქონდა.
შემთხვევიდან მალევე „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა, მათთან დაკავშირებულმა პირებმა, გვერდებმა და მედიასაშუალებებმა დაიწყეს იმაზე აპელირება, რომ წარსულში მერია მოქალაქეებს ახალი სახლის აშენებას და ქირით უზრუნველყოფას სთავაზობდა, თუმცა ისინი თავად ამბობდნენ უარს ბინიდან გამოსვლაზე. მოქალაქეების პასუხისმგებლობის გამოსაკვეთად „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული მედიასაშუალებები და ანგარიშები მათი განცხადებების ასლებს აქვეყნებდნენ, რომლებშიც ისინი ბინის დატოვებაზე უარს ამბობდნენ.
შემთხვევის შემდეგ ფეისბუქისა და ტიკტოკის პლატფორმებზე იმავე აქტორების მიერ კოორდინირებულად გავრცელდა ვიდეოც, რომელშიც ჩანდა, რომ შემთხვევის შემდეგ მოსახლეობა სახლის დატოვებაზე უარს ამბობდა.
გამოსახლება თვალჭრელიძის ქუჩაზე
24 ივლისს აღსრულების ეროვნული ბიუროს წარმომადგენლებმა, პოლიციასთან ერთად, თვალჭრელიძის ქუჩაზე მცხოვრები მოქალაქეები ძალის გამოყენებით გამოასახლეს, იმავე ღამეს კი ადმინისტრაციული წესით 17 ადამიანი დააკავეს.
გამოსახლების პარალელურად, „ქართული ოცნების“ ეკოსისტემის - პროპაგანდისტული მედიასაშუალებების, ანონიმური გვერდებისა ექსპერტებად პოზიციონირებადი პირების - მიერ გავრცელდა გამოსახლებული პირების მადისკრედიტირებელი პოსტები. იმისთვის, რომ გამოსახლების პროცესი საზოგადოების მხრიდან უფრო ნაკლებად მტკივნეულად აღქმულიყო, პოსტებში ხაზგასმული იყო მცხოვრებლების მატერიალური მდგომარეობა და მითითებული იყო, რომ ისინი უძრავ და სხვა ტიპის ქონებას ფლობდნენ. ამ საკითხზე პროპაგანდისტული მედიის ფეისბუქგვერდებზე კონკრეტული მოქალაქეების შესახებ საინფორმაციო ბარათები, ე.წ. ქარდები გავრცელდა. გამოსახლებულთა მატერიალურ მდგომარეობაზე აქცენტს აკეთებდნენ „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი ექსპერტებად პოზიციონირებადი პირებიც.
პროპაგანდისტული მედიასაშუალებებისა და ანონიმური გვერდების მიერ გავრცელდა იმ პირის მადისკრედიტირებელი პოსტებიც, რომელმაც ადგილზე, პოლიციელების მიმართ ემოციური მიმართვის დროს, მაისური შემოიხია. ამ შემთხვევაშიც აქცენტი მის კერძო საკუთრებაზე კეთდებოდა და მითითებული იყო, რომ მოქალაქის მხრიდან მსგავსი ქცევა კონკრეტულ პოლიტიკურ მიზნებს ემსახურებოდა.
მატერიალურ მდგომარეობაზე აქცენტთან ერთად, ადგილობრივების დისკრედიტაცია გამოსახლების პარალელურად მათი ქცევისა თუ ემოციური მდგომარეობის გამოც ხდებოდა.
პოსტების ნაწილის მიზანი, სადგურის მოედნის შემთხვევის მსგავსად, გამოსახლების ფონზე მცხოვრებლების პასუხისმგებლობის დაყენება იყო. კერძოდ, კეთდებოდა აქცენტი, რომ მცხოვრებლები თავად ამბობდნენ უარს ქირისა და საცხოვრებლი უზრუნველყოფაზე. წინა შემთხვევის მსგავსად, აქაც ვრცელდებოდა ხელმოწერილი განცხადებების ასლები, რომლებშიც მოსახლეები ბინებიდან გასვლაზე უარს ამბობდნენ. ამასთანავე, ხდებოდა იმ კონკრეტული პირების დისკრედიტაციაც, რომლებმაც შეთავაზებაზე უარი თქვეს.
გამოსახლების ფონზე ვრცელდებოდა ნარატივიც, რომ ოპოზიცია და „ქართული ოცნების“ მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მედიასაშუალებები აღნიშნულ მოვლენას პოლიტიკური ქულების დაწერისთვისა და თბილისის მერიის საწინააღმდეგო კამპანიისთვის იყენებდნენ. გზავნილი, თითქოს გამოსახლებული ხალხის უკმაყოფილება ოპოზიციის მიერ იყო დადგმული და ნაკარნახევი, „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი „ექსპერტების“ მიერ აქტიურად ვრცელდებოდა. „ქართულ ოცნებას“ აქამდეც არაერთხელ გამოუყენებია ტაქტიკა, როდესაც კონკრეტული შემთხვევების გადაფარვას ოპოზიციის ინტერესების განხილვის წინ წამოწევით ცდილობდა.
სისტემური პრობლემების გადაფარვის სხვა მცდელობები „ქართული ოცნებისგან“
ეს პირველი შემთხვევა არაა, როცა „ქართული ოცნების“ პროპაგანდა კონკრეტული მოვლენების დროს ისრების მოქალაქეებზე/სხვა პოლიტიკურ პარტიებზე გადატანის ტექნიკებს იყენებს. „სამართლიანი არჩევნები“ 2024 წლის აგვისტოში დააკვირდა ზუგდიდში ხანძრის დროს გარდაცვლილი ტყუპების დედის დისკრედიტაციის კოორდინირებულ კამპანიას. შემთხვევიდან მალევე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ სოციალურად დაუცველ ოჯახს ელექტროენერგია გადაუხდელობის გამო გათიშული ჰქონდა, დედას კი ფიზიკური შრომა და ბავშვების მარტო დატოვება უწევდა ხოლმე. „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერმა ექსპერტმა, ნინო ფოჩხუამ, საკუთარ ფეისბუქგვერდზე გამოაქვეყნა პოსტი, რომელშიც წერდა, რომ რადიკალები ზუგდიდში მომხდარ მოვლენას „ქართული ოცნების“ საწინააღმდეგოდ იყენებდნენ და პოლიტიკური ქულების დაწერას ცდილობდნენ. ფოჩხუა, ამასთანავე, მიუთითებდა, რომ ოჯახს ფინანსური პრობლემები არ ჰქონდა, დედას კი ბავშვები დატოვებული ჰყავდა სახლში და ბათუმში იყო გასართობად წასული.„ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ მოქმედი ექსპერტები ოპოზიციურ პარტიებსა და მედიას ტრაგედიით მანიპულირებაში წარსულშიც სდებდნენ ბრალს. 2025 წლის იანვარში რიყის დოქების ტერიტორიაზე 16 წლის მოზარდის დაღუპვის შემდეგ „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერმა ფილოსოფოსმა, ზაზა შათირიშვილმა ისრები „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასა“ და მედიასაშუალებებზე გადაიტანა. შათირიშვილი მაშინ პარტიას ტრაგედიით მანიპულირებასა და პოლიტიკური ქულების დაწერის მცდელობაში სდებდა ბრალს და მიუთითებდა, რომ მსგავსი შემთხვევები აქამდეც არაერთხელ ყოფილა. ამასთანავე, შათირიშვილმა პასუხისმგებლობა მიხეილ სააკაშვილსაც დააკისრა შენობის აგების გამო. ამ შემთხვევაშიც, ექსპერტებისა და „ქართული ოცნების“ მაღალჩინოსნების განცხადებების მიზანი თბილისის მერიისგან პასუხისმგებლობის მოხსნა იყო, იმაზე მითითებით, რომ ტრაგედია კერძო საკუთრებაში მოხდა.
„ქართული ოცნება“ ბოლო წლების განმავლობაში საკუთარი პასუხისმგებლობის უგულებელყოფის მიზნით აქტიურად იყენებს სხვებზე, მათ შორის, კონკრეტულ შემთხვევებში მონაწილე პირებზე, მოქალაქეებსა თუ პოლიტიკურ პარტიებზე ისრების გადატანის პროპაგანდისტულ ტაქტიკას. მოვლენიდან მალევე „ქართულ ოცნებასთან“ დაკავშირებული პროპაგანდისტული ეკოსისტემა კოორდინირებულად ავრცელებს კონკრეტულ გზავნილს, რომლის მიზანიც პარტიის მხარდამჭერებისა და პროპაგანდისტული მედიის აუდიტორიის განწყობების სასურველ მხარეს მიმართვაა. შედეგად, იქმნება წარმოდგენა, რომ შემთხვევის მსხვერპლები თავად არიან დამნაშავეები, საჯარო უწყება პასუხისმგებელი არაა ქვეყანასა თუ ქალაქში მიმდინარე მოვლენებზე, მათ კრიტიკას კი პოლიტიკური მიზნები აქვს. აღნიშნული ტაქტიკის გამოყენების შედეგად, ხდება შემთხვევის მსხვერპლთა დელეგიტიმიზაცია და სისტემური პრობლემების გადაფარვა.

Shifting the blame onto the citizens – “Georgian Dream's” propaganda tactic
The political party "Georgian Dream" uses various manipulative methods to influence public opinion in the online space, a subject on which ISFED has published numerous reports. The propaganda ecosystem associated with the party - media outlets, individuals positioning themselves as experts, and anonymous accounts - becomes especially active during politically and/or socially significant events in order to influence the perceptions of a certain segments of society through various tactics.
This became evident during the events that took place in Tbilisi in July 2025 – during the collapse of a residential building on Station Square and the eviction of residents on Tvalchrelidze Street. In parallel with these events, the propaganda network associated with the “Georgian Dream”, in order to cover up the Tbilisi City Hall’s responsibility, shifted the blame to the citizens involved in the incidents. In the first case, the propaganda network raised the issue of responsibility of the residents of the building, and in the second case, along with shifting the blame onto the citizens, it also spread discrediting messages about them. In addition, in order to cover up the issue of responsibility of the relevant state bodies, the propaganda network accused the opposition and the media of using the evictions to score political points. Along with avoiding responsibility, the goal of the information campaigns was to cover up systemic problems.
Each campaign was coordinated, with propaganda media outlets, anonymous pages, and self-styled experts disseminating similar messages. This is not the first time the “Georgian Dream” propaganda network has sought to evade its own responsibility by shifting blame onto those involved in the incident and/or the opposition, or by discrediting them to downplay the gravity of the case.
Collapse of a building fragment at Station Square
On July 14, a section of a dilapidated residential building collapsed at Station Square, resulting in two fatalities. Shortly afterward, a Facebook user shared a video recorded in March 2024, showing that the building had already developed a crack a year earlier. According to locals, the Tbilisi City Hall was notified about the cracks several times. Soon after the incident, the city mayor, Kakha Kaladze, arrived at the scene, stating that the building was dilapidated and not subject to rehabilitation, and that the demolition of the building required 100% consent from the population, which the City Hall did not have.
Soon after the incident, “Georgian Dream” representatives, individuals associated with them, pages, and media outlets began arguing that in the past, the City Hall had offered to build new houses and provide rent to citizens, but they themselves refused to move out of their apartments. In order to underscore the citizens’ responsibility, “Georgian Dream”-related media outlets and accounts started publishing copies of the statements of residents in which they refused to leave their apartments.
Following the incident, a video was also shared on Facebook and TikTok platforms in a coordinated manner by the same actors, showing residents refusing to leave their homes after the incident.
Eviction on Tvalchrelidze Street
On July 24, representatives of the National Bureau of Enforcement, together with the police, forcibly evicted residents living on Tvalchrelidze Street, and on the same night, 17 people were arrested on charges of violating administrative law.
In parallel with the eviction, the “Georgian Dream” ecosystem - propagandistic media outlets, anonymous pages, and individuals positioning themselves as experts - spread discrediting posts about the evicted individuals. In order to make the eviction process less painful for the public, the posts emphasized the material conditions of the residents and indicated that they owned real estate and other types of property. On this issue, the Facebook pages of the propaganda media shared information bulletins, the so-called cards, about specific citizens. Individuals positioning themselves as experts supporting the “Georgian Dream” also focused on the material situation of the evictees.
Propaganda media outlets and anonymous pages also spread discrediting posts about the person who tore his shirt on himself during an emotional appeal to the police officers. In this case, too, the emphasis was on his private property and it was indicated that such behavior on the part of the citizen served specific political goals.
Along with the emphasis on material status, the residents were discredited due to their behavior and emotional state during the eviction.
Similar to the Station Square incident, the purpose of some posts was to attribute responsibility to the residents themselves, who were subject to eviction. In particular, the emphasis was placed on the fact that the residents themselves refused to accept rent or provided housing. As in the previous case, copies of signed statements were distributed here, in which the residents refused to leave the apartments. In addition, specific individuals were discredited, who rejected the offer from government.
In the wake of the evictions, a narrative was also formed that the opposition and media outlets critical of the “Georgian Dream” were using the event to score political points and campaign against the Tbilisi City Hall. The message that the discontent of the evicted people was staged and orchestrated by the opposition was actively spread by “political experts” supporting the “Georgian Dream”. The “Georgian Dream” has repeatedly used the tactic of covering up specific cases by putting the interests of the opposition at the forefront.
Other attempts of the “Georgian Dream” to cover up systemic problems
This is not the first time the “Georgian Dream” propaganda network has employed tactics to shift blame onto citizens or other political parties during specific incidents. In August 2024, ISFED observed a coordinated campaign to discredit the mother of twins who died in a fire in Zugdidi. Soon after the incident, information was spread that the socially vulnerable family had their electricity cut off due to unpaid bills, and the mother had to perform manual labor and leave the children alone. An expert supporting the “Georgian Dream”, Nino Pochkhua, published a post on her Facebook page, in which she wrote that radicals were using the incident in Zugdidi against the “Georgian Dream” and trying to score political points. Pochkhua also indicated that the family did not have financial problems, and that the mother had left the children at home to go to Batumi and party. Experts acting in favor of the “Georgian Dream” have accused opposition parties and the media of manipulating the tragedies in the past, too.
Following the death of a 16-year-old in the Rike Park area in January 2025, “Georgian Dream”–supporting philosopher Zaza Shatirishvili directed his criticism toward the “United National Movement” and the media. At that time, Shatirishvili accused the party of manipulating the tragedy and attempting to score political points, pointing out that similar cases had occurred many times before. Shatirishvili also held Mikheil Saakashvili responsible for the construction of the building. In this case, too, the purpose of the statements by experts and senior “Georgian Dream” officials was to absolve Tbilisi City Hall of responsibility by pointing out that the tragedy occurred on a private property.
In recent years, “Georgian Dream” has increasingly employed the propaganda tactic of shifting blame—targeting individuals, citizens, or political parties involved in specific incidents—in order to avoid taking responsibility. Shortly after an incident, actors within the “Georgian Dream”–aligned propaganda ecosystem, working in close coordination, disseminate targeted messages designed to influence the mood of the party’s supporters and the audience of propaganda media in the desired direction. As a result, the perception is created that the victims of the incident are the offenders themselves, that the state bodies are not responsible for the events taking place in the country or the city, and that their criticism has political goals. The victims of the incident are delegitimized and systemic problems are covered up using this tactic.